BTL Polska Sp. z o.o.
BTL Polska Sp. z o.o.
Adres: Leonidasa 49, 02-239 Warszawa
Telefon: 22 667 02 76
WWW: https://www.btlnet.pl/

Podgląd wizytówki
INTIMEX
INTIMEX sp. z o.o. sp. k.
Adres: Egejska 19/39, 02-764 Warszawa
Telefon: +48 22 6687465
WWW: https://intimex.com.pl/

Podgląd wizytówki
Mindray
Mindray Medical Poland
Adres: Cybernetyki 9, 02-677 Warszawa
Telefon: 22 463 80 80
WWW: www.mindray.com

Podgląd wizytówki
Dräger Polska
Dräger Polska Sp. z o.o.
Adres: Posag 7 Panien 1, 02-495 Warszawa
Telefon: 22 243 06 58
WWW: https://www.draeger.com/pl_pl/Home

Podgląd wizytówki
United Imaging Healthcare
United Imaging Healthcare Poland
Adres: Żwirki i Wigury 14, 02-092 Warszawa
Telefon: +48 532 792 666
WWW: https://www.united-imaging.eu/pl/home

Podgląd wizytówki
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
Adres: Guangming District, Guangdong, 518107 Shenzhen
Telefon: +48 784 894 276
WWW: www.sonoscape.com

Podgląd wizytówki
ENDOELEKTRONIK.PL SP. Z O.O. SP.K.
ENDOELEKTRONIK.PL SP. Z O.O. SP.K.
Adres: ul. Borkowa 12, 05-840 Brwinów
Telefon: 22 758 51 48
WWW: https://endoelektronik.pl/

Podgląd wizytówki

Video


Higiena głowic ultrasonograficznych

Data publikacji: 02.08.2023

Higiena to podstawa w placówkach medycznych – o tej tezie nikogo nie trzeba przekonywać, zarówno od strony pacjenta, jak i personelu medycznego. Dotyczy to nie tylko przestrzeni placówek, ale w szczególności wszelkiej aparatury medycznej, z której codziennie korzystają setki pacjentów. Portal Medipment w kolejnym podcaście przedstawia dokładniej zagadnienie dotyczące higieny głowic USG, o którym opowie Pan Piotr Jasiński.

Pan Piotr Jasiński jest przedstawicielem firmy Media-MED: Swoją karierę zaczynałem jako przedstawiciel handlowy. Dzisiaj już jestem managerem odpowiedzialnym za sprzedaż na terenie całej Polski. […] jesteśmy firmą, która zajmuje się szeroko pojętą depozytami, nacją medyczną. Szczególnie tutaj koncentrujemy się na myciu, dezynfekcji, sterylizacji, instrumentarium medycznego, jakie najczęściej ma miejsce w centralnej sterylizator. Zajmujemy się również kompleksowym myciem i dezynfekcją do skoków elastycznych w pracowniach jednostkowych.

Pierwszym i najczęstszym skojarzeniem dotyczącym higieny głowic USG jest najprostsze przetarcie takiej głowicy chusteczką czy papierem. Czy taka dezynfekcja jest jednak wystarczająca? Pan Jasiński wyjaśnia: Wszystko tak naprawdę jest uzależnione od zastosowania głowicy USG, ponieważ w badaniu USG faktycznie budzi u nas najczęściej pierwsze nasze skojarzenia. Jeżeli pomyślimy o badaniu USG, to jest badanie przez skórne np. badanie kolana, badanie właśnie brzucha, głowy i wtedy faktycznie ta głowica nie ma bezpośredniego kontaktu z przerwaną tkanką. Według klasyfikacji denga zalicza się do tak zwanego wyrobu niekrytycznego i może zostać poddana dezynfekcji niskiego lub średniego stopnia. Ta dezynfekcja niskiego lub średniego stopnia to tak naprawdę skuteczne działanie wobec bakterii, drożdży i niektórych wirusów, przede wszystkim wirusów. Osłonka i dezynfekcja chusteczką pozwoli nam osiągnąć taką dezynfekcję niskiego lub średniego stopnia, ale musimy jednak pamiętać, że głowice USG są również wykorzystywane do badań.

Producenci głowic zalecają bardziej zaawansowane metody dezynfekcji głowic, choć chusteczkę także w takich zestawieniach można odnaleźć. Do takich metod można zaliczyć, m.in. tak zwane „zanurzanie”. Polega ono na zanurzaniu głowicy w specjalnych pojemnikach z zastosowaniem preparatów przeznaczonych do tego typu dezynfekcji. Kolejna metoda to: […] działanie światłem ultrafioletowym. I ta metoda ma swoje niedoskonałości pod kątem cieni, bo tam gdzie to światło dosięga – tam jest skuteczne. Tam gdzie nie dosięgnie to jego skuteczność jest ograniczona.

Przy zagadnieniu higieny sprzętu medycznego warto pamiętać także o metodzie, która opiera się na nadtlenku wodoru. W naszym podcaście można dokładnie zapoznać się, w jaki sposób taka metoda działa: […] jest to niewielka komora, do której wkłada się głowicę USG. Nadtlenek wodoru, który jest tam wykorzystywany najpierw w postaci niewielkiej buteleczki, jest wkładany do urządzenia w postaci ciekłej, a urządzenie przy pomocy ultradźwięków postać ciepłą przekształca do postaci aktywnej mgły.

W ofercie firmy Media-MED, której przedstawicielem jest Pan Piotr Jasiński, znajdują się także sterylizatory na nadtlenek wodoru. W jaki sposób działają tego typu urządzenia i dla jakiego sprzętu jest to idealne rozwiązanie? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w naszym podcaście. Zapraszamy!


Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz