SALMED 2018 - informacja prasowa

Informacja prasowa, grudzień 2017

Eksport sprzętu medycznego stale rośnie, a polscy producenci stają się coraz bardziej konkurencyjni.

Polska jest w światowej czołówce importerów sprzętu medycznego. Jednocześnie z roku na rok eksportujemy coraz więcej. Polscy producenci i dystrybutorzy są w coraz lepszej kondycji i mają co pokazać, o czym przekonamy się już wkrótce w Poznaniu podczas marcowych Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED.

Polska jest importerem netto sprzętu medycznego. W 2016 roku sprowadziliśmy sprzęt za 4,22 mld USD, co daje nam globalnie 10. miejsce. Ważne jest jednak to, że w ostatnich latach nasz bilans w handlu sprzętem medycznym regularnie się poprawia.

Jeszcze w 2014 r. importowaliśmy sprzęt medyczny za 4,5 mld USD, a eksportowaliśmy za 2,77 mln USD. Deficyt w handlu wynosił wówczas ponad 1,7 mld USD. W 2016 r. eksport wynosił już 3,24 mld USD, a deficyt spadł do 985 mln USD. Trend w eksporcie jest wyraźnie rosnący, import z roku na rok się kurczy, co może oznaczać, że polscy producenci stają się coraz bardziej konkurencyjni - wynika z danych InfoCredit, partnera serwisu Strefa Wystawcy.

Głównym naszym partnerem handlowym, co z pewnością nikogo nie zdziwi, są Niemcy. Niespodzianką może być jednak fakt, że akurat z tym krajem notujemy nadwyżkę w handlu sprzętem medycznym. Eksport z Polski do Niemiec w 2016 r. był wart 915 mln USD, import 774 mln USD. W rankingu dostawców do Polski Niemcy mają bardzo wyraźną przewagę.
Z USA importujemy sprzęt za 306 mln USD rocznie, z Wielkiej Brytanii za 234 mln USD,
a z Francji za 196 mln USD. Pierwszą piątkę zamykają Włochy (151 mln USD).

Jeśli chodzi o eksport poza Niemcami najważniejsze dla Polski rynki to USA (wartość 306 mln USD), Wielka Brytania (234 mln USD), Francja (196 mln USD) i Włochy (151,4 mln USD).
Na żadnym z tych rynków nie zajmujemy jednak miejsca w pierwszej dziesiątce dostawców. A jest o co walczyć. Amerykanie importują sprzęt medyczny za ponad 80 mld USD rocznie, Niemcy za 38,2 mld USD rocznie, a Francja i Wielka Brytania za ponad 17 mld. Nie mówiąc już o Chinach, które importują sprzęt za 92,7 mld USD, z czego na Polskę przypada zaledwie 106 mln USD.

Polska branża producentów sprzętu medycznego ma się dość dobrze. Przychody grupy 150 firm (w tym wystawców z Poznania), które regularnie publikują wyniki od 2011 r. - w ciągu pięciu ostatnich lat o 21,3 proc. Najlepszy był dla nich 2015 r., gdy roczna dynamika wyniosła 8,7 proc. Zysk netto notuje ponad 76 proc. podmiotów z badanej grupy. Jeszcze lepiej radzą sobie dystrybutorzy sprzętu (badana grupa liczyła 160 firm). Ich przychody od 2011 r. wzrosły aż o 32,5 proc. rentowność netto osiąga 85 proc. badanych firm. Tu też największą dynamikę przychodów zanotowano w 2015 r. (18,5 proc.).

Znając te dane nie dziwi fakt, że po raz dwudziesty siódmy spotkamy się w Poznaniu na targach dedykowanych branży medycznej, które cieszą się statusem prestiżowego wydarzenia. Biorący w nich udział przedstawiciele kadry zarządzającej, członkowie specjalistycznych izb i stomarzyszeń, lekarze różnych specjalizacji, pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci oraz ratownicy medyczni upatrują w nich miejsca, gdzie można zaznajomić się z najnowszymi produktami i usługami dedykowanymi branży.

Źródło: InfoCredit, partner serwisu Strefa Wystawcy

 

Więcej informacji na www.salmed.pl

Kontakt dla mediów:

Karolina Michalak
tel. +48 61 869 2260
e-mail: karolina.michalak@mtp.pl

Powrót do listy aktualności »