BTL Polska Sp. z o.o.
BTL Polska Sp. z o.o.
Adres: Leonidasa 49, 02-239 Warszawa
Telefon: 22 667 02 76
WWW: https://www.btlnet.pl/

Podgląd wizytówki
INTIMEX
INTIMEX sp. z o.o. sp. k.
Adres: Egejska 19/39, 02-764 Warszawa
Telefon: +48 22 6687465
WWW: https://intimex.com.pl/

Podgląd wizytówki
Mindray
Mindray Medical Poland
Adres: Cybernetyki 9, 02-677 Warszawa
Telefon: 22 463 80 80
WWW: www.mindray.com

Podgląd wizytówki
Dräger Polska
Dräger Polska Sp. z o.o.
Adres: Posag 7 Panien 1, 02-495 Warszawa
Telefon: 22 243 06 58
WWW: https://www.draeger.com/pl_pl/Home

Podgląd wizytówki
United Imaging Healthcare
United Imaging Healthcare Poland
Adres: Żwirki i Wigury 14, 02-092 Warszawa
Telefon: +48 532 792 666
WWW: https://www.united-imaging.eu/pl/home

Podgląd wizytówki
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
Adres: Guangming District, Guangdong, 518107 Shenzhen
Telefon: +48 784 894 276
WWW: www.sonoscape.com

Podgląd wizytówki
ENDOELEKTRONIK.PL SP. Z O.O. SP.K.
ENDOELEKTRONIK.PL SP. Z O.O. SP.K.
Adres: ul. Borkowa 12, 05-840 Brwinów
Telefon: 22 758 51 48
WWW: https://endoelektronik.pl/

Podgląd wizytówki

Protetyka jako dziedzina sztuki


Protetyka jako dziedzina sztuki

Data publikacji: 04.02.2022

Wraz z postępem w dziedzinie protetyki, rozwojem materiałoznawstwa, technologii druku 3D i robotyki w XXI wieku – protezy kończyn stają się coraz bardziej precyzyjne, szybsze, lżejsze i łatwiejsze w sterowaniu. Funkcjonalnie zbliżają się do odwzorowania zachowania brakującej kończyny, jednakże współczesny świadomy amputant stawia nie tylko na ich funkcjonalność. Ogromną wagę przywiązuję także do estetycznego wyglądu swoich protez.

Niegdyś, aby zadowolić osobę po amputacji wystarczał zwykły kawałek drewnianej szczapy przytwierdzony do kikuta. Z czasem jednak protetyka staje się sztuką. Istnieją pokrycia kosmetyczne realistyczne, które w pełni odwzorowują brakującą kończynę, łącznie z odcieniem skóry, owłosieniem, piegami, a nawet tatuażami. Jednak projektanci firmy Design Pro Technology poszli o krok dalej i tworzą pokrycia o niestandardowej powierzchni wykończonej pod okiem artystów - pokrycia alternatywne. W ten sposób osoba po amputacji może nosić na sobie dzieło sztuki, którym w pewnym sensie jest w stanie wyrazić siebie. Można powiedzieć, że jest to jak założenie koszulki z napisem, jednak proteza zastępująca kończynę staje się przedłużeniem naszego ciała i związek pacjenta z nią jest o wiele głębszy. 

Według badań ankietowych aspekt estetyczny protezy u dzisiejszego amputanta znajduje się statystycznie na trzeciej pozycji w zestawieniu istotnych cech sztucznej kończyny, niekiedy znajdując się przed takimi funkcjami jak precyzja manipulacji czy koszt zakupu. Pokazuje to jak ważny jest design, dla komfortu użytkowania przez potencjalnego pacjenta, przy projektowaniu tego typu urządzeń. Oczywiście funkcja jest najważniejsza, jednakże poczyniono wiele badań, poświecono mnogość artykułów w literaturze medycznej wskazując na istotność wyglądu ciała i samoakceptacji w procesie rehabilitacji.

Pokrycia kosmetyczne

Zewnętrzny wygląd protezy to kwestia indywidualna każdego amputanta. Poprzez coraz większą świadomość oraz promocję niepełnosprawności zmienia się stosunek dzisiejszego społeczeństwa do osób zaprotezowanych - dzięki temu amputanci wychodzą z cienia i coraz częściej pojawiają się publicznie wręcz eksponując swoją protezę. To wybór każdego z osobna jak chce być postrzegany - większość osób wybiera opcje protezy z pokryciem kosmetycznym (z j. ang. „cover”).

Pokrycie kosmetyczne spełnia ważną rolę funkcjonalną, chroni wewnętrzne mechanizmy protezy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Osłania wewnętrzną strukturę tak jak skóra mięśnie i inne tkanki miękkie w naszym ciele chronią ludzki szkielet. Bez pokrycia kosmetycznego proteza może niszczyć ubrania czy uszkadzać różne elementy środowiska zewnętrznego, a według znacznej większości amputantów ubrania luźno wiszące na protezie wyglądają niekorzystnie.

Alternatywne pokrycia kosmetyczne Design Pro Technology

Marcin Dziemianowicz - kierownik działu badawczo-rozwojowego: „Największym mitem dotyczącym współczesnych protetycznych pokryć kosmetycznych jest to, że mają one wyglądać i być postrzegane jak ludzkie kończyny. Fakty są takie, że proteza nigdy nie będzie wyglądać i zachowywać się w pełni jak anatomiczny narząd ruchu, a starając się naśladować to co nie istnieje sprawiamy, że amputanci czują się uszkodzeni i tracą pewność siebie. Dlatego też zespół Design Pro Technology tworząc projekty pokryć kosmetycznych nie próbuje imitować lub konkurować z ludzkim ciałem, mimo to są one zamodelowane z uwzględnieniem anatomicznych krzywizn pacjenta.”

W przeciwieństwie do tradycyjnych realistycznych pokryć kosmetycznych, które odwzorowują wygląd ludzkiej skóry, firma Design Pro Technology projektuje pokrycia tak aby wyglądały wyjątkowo i indywidualnie, łącząc kolory i wzory, w które będzie „ubrana” proteza. Projekt pozwala amputantom wyrazić swoją estetykę, styl i osobowość poprzez protezy - tak jak ma to miejsce w przypadku chociażby odzieży. Oferta obejmuję kompleksową usługę skanowania 3D, indywidualny projekt, wytworzenie w procesie druku 3D z lekkiego i trwałego polimeru, a także niepowtarzalne wykończenie pokrycia kosmetycznego. Przymiarki odbywają się pod specjalistyczną opieką techników ortopedów. Klient decyduję czy pokrycie montowane jest magnetycznie czy za pomocą śrub.

W asortymencie firmy znajdują się pokrycia kosmetyczne zarówno symetryczne jak i niesymetryczne – obie wersje o kształcie anatomicznym. Pokrycie personalizowane pod względem anatomicznym oddaje krzywizny oraz objętość drugiej kończyny. W przeciwieństwie od dopasowywania istniejących projektów do protez, zespół Design Pro Technology tworzy każde pokrycie całkowicie od początku - bazując na kształcie drugiej kończyny uzyskanym na podstawie skanu 3D. Projektanci stawiają na silną personalizację - dzięki czemu pacjent może poczuć się dobrze ze swoją protezą. Powierzchnie pokryć kosmetycznych są wykończane wedle życzenia klienta w postaci lakieru, hydrografiki, folii a także skaju jachtowego. Na specjalne zamówienie istnieje możliwość zamówienia pokryć ażurowych, strukturalnych lub elastycznych. Pokrycia są lekkie, trwałe, modularne oraz dopasowane indywidualnie. Koszt takiego pokrycia wynosi między 2000, a 6000 PLN w zależności od skomplikowania projektu i doboru materiałów.

Dla części klientów sztuczna kończyna była tworzona w sposób bardzo osobisty, tak aby pomogło im to z powrotem przyjąć swoje ciało i poczuć się dobrze we własnej skórze. Inni dokonywali wyboru względu na modę i estetykę, a „cover” stał się zwyczajnie inną formą wyrażania siebie, która paradoksalnie stała się im dostępna. W zakładce aktualności pod adresem www.designprotechnology.com, a także na swoim profilu na Facebook-u firma Design Pro Technology na bieżąco prezentuję oryginalne przykłady swoich realizacji.

Musimy zdać sobie sprawę, że dla osób po amputacji, proteza jest czymś więcej niż tylko produktem funkcjonalnym. Jest to element, który ma wpływ na to jak widzą siebie i jak prezentują się światu. A dla amputantów żyjących w dzisiejszym nowoczesnym świecie z ideałami piękna ma to ogromne znaczenie. Zazwyczaj w przypadku protezy nogi, użytkownik decyduje czy czuje się w niej na tyle dobrze, aby używać jej przez kilka godzin dziennie lub nawet w ciągu całego dnia. To bardzo osobisty wybór dla każdego użytkownika z uwagi na swój własny stan fizyczny i emocjonalny. Dlatego też tak ważne jest, aby człowiek czuł się w swojej protezie po prostu dobrze.

 

Oferty pracy dla lekarzy