BTL Polska Sp. z o.o.
BTL Polska Sp. z o.o.
Adres: Leonidasa 49, 02-239 Warszawa
Telefon: 22 667 02 76
WWW: https://www.btlnet.pl/

Podgląd wizytówki
INTIMEX
INTIMEX sp. z o.o. sp. k.
Adres: Egejska 19/39, 02-764 Warszawa
Telefon: +48 22 6687465
WWW: https://intimex.com.pl/

Podgląd wizytówki
Mindray
Mindray Medical Poland
Adres: Cybernetyki 9, 02-677 Warszawa
Telefon: 22 463 80 80
WWW: www.mindray.com

Podgląd wizytówki
Dräger Polska
Dräger Polska Sp. z o.o.
Adres: Posag 7 Panien 1, 02-495 Warszawa
Telefon: 22 243 06 58
WWW: https://www.draeger.com/pl_pl/Home

Podgląd wizytówki
RiCare
RiCare
Adres: ul. Tomasza Zana 39A, 20-634 Lublin
Telefon: +48 81 884 72 79
WWW: https://www.ricare.pl/

Podgląd wizytówki
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
Adres: Guangming District, Guangdong, 518107 Shenzhen
Telefon: +48 784 894 276
WWW: www.sonoscape.com

Podgląd wizytówki
MIRO
MIRO Sp. z o.o.
Adres: Mińska 25B lok U1, 03-808 Warszawa
Telefon: 22 230 20 40
WWW: https://miro-med.pl/

Podgląd wizytówki

Aktualności - Minister Zdrowia na targach SALMED zapowiedziała program dla POZ


Minister Zdrowia na targach SALMED zapowiedziała program dla POZ

Data publikacji: 26.03.2024

Minister Zdrowia na targach SALMED zapowiedziała nowy program dla POZ

Gdyby z takimi innowacjami, jak te prezentowane na targach SALMED, funkcjonowały wszystkie szpitale w Polsce, w ochronie zdrowia nie byłoby tylu wyzwań. Trzy pawilony pomieściły setki rozwiązań rewolucjonizujących branżę medyczną a na scenach i salach konferencyjnych dyskutowano na temat aktualnych i pilnych kwestii, z którymi mierzą się pracownicy tego sektora. Co jednak szczególnie istotne - dzięki ważnym deklaracjom obecnej na targach Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny - w najbliższym czasie znajdą się pieniądze na rozwój placówek medycznych.

Poznań stał się głównym kierunkiem dla wszystkich spragnionych wiedzy i nowości w ochronie zdrowia. Targi SALMED trwały od 19 do 21 marca 2024 r. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można było wziąć udział zarówno w targach SALMED jak i Targach Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS EXPO. Dzięki temu połączeniu w tej edycji wzięło udział 3658 uczestników a powstała ekspozycja zgromadziła blisko 300 firm z Polski i z zagranicy prezentujących zróżnicowaną ofertę specjalistycznego sprzętu i rozwiązań dla sektora medycznego oraz rehabilitacji.

Targi SALMED obfitowały w ważne debaty i deklaracje skutkujące wymiernymi zmianami w tym sektorze. Potrzebę i rangę tego wydarzenia potwierdziła obecność Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia i Filipa Nowaka, prezesa NFZ a także szefów wiodących podmiotów skupiających menedżerów szpitali, klinik i pozostałych placówek medycznych. W pierwszym dniu targów SALMED został ogłoszony program, w ramach którego do POZ trafi 1,25 mld złotych. Blisko miliard złotych stanowi  wkład unijny, natomiast pozostałą część finansuje budżet państwa. Po raz pierwszy sektor zdrowia  będzie dysponować tak dużym dofinansowaniem dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Projekt będzie premiował podmioty z obszarów, na których dostęp do POZ jest utrudniony lub z tzw. białych plam oraz jednostki, które prowadzą opiekę koordynowaną.

-Opieka koordynowana w POZ to przyszłość. Pacjenci są coraz bardziej wymagający i coraz więcej oczekują od ochrony zdrowia. Temu sprzyja opieka koordynowana. Liczę, że podpisany dziś projekt z NFZ poprawi dostępność do ochrony zdrowia, zwłaszcza w miejscach wykluczonych komunikacyjnie- mówiła na targach SALMED Izabela Leszczyna, Minister Zdrowia w panelu zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nowy projekt zmieni sytuację POZ

Uczestnicy dowiedzieli się, że w ramach projektu do POZ trafi ponad miliard złotych na rozwój. Pieniądze będą pochodzić z unijnego programu Feniks. Lekarze rodzinni będą mogli je wydać na sprzęt informatyczny i do diagnostyki pacjentów, ale też np. na odnowienie gabinetu.

- O dofinansowanie będą się mogli ubiegać także ci lekarze, którzy dopiero otwierają przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej. Premiowani będą ci medycy, którzy otaczają pacjentów opieką koordynowaną. Pierwszy nabór zaplanowany jest na jesień tego roku - dodała Minister Zdrowia.

Jak zapowiedział Filip Nowak wnioski o dofinansowanie mają być proste, będzie je przyjmował NFZ. - Liczymy, że dzięki temu koordynowaną opieką zdrowotną będzie objęta większa liczba POZ i zgłoszą się do nas nowi beneficjenci. Chcemy dać pacjentom to co mamy najlepszego: sprawczy, skoordynowany POZ – dodał prezes NFZ. - Jesteśmy na początku drogi. Diagnozujemy bariery i je obalamy. Jestem pełna uznania, że ten proces się rozpoczął. Jeszcze nigdy w historii nie było takich środków na POZ.- przekonywała Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Żaden szpital powiatowy nie zostanie zamknięty!

Pierwszego dnia targów odbyły się także konferencje organizacji skupiających dyrektorów szpitali. Głos prywatnych podmiotów wybrzmiał w spotkaniu pt.: „Nowoczesne technologie informatyczne i robotyczne, optymalizacja zakupów i nowoczesne techniki kontaktu z pacjentem - drogą do obniżenia kosztów funkcjonowania szpitali prywatnych” organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych. Nie zabrakło także, tuż przed wyborami samorządowymi, stanowiska szpitali powiatowych. O wyzwaniach stojących przed tymi placówkami mówili menedżerowie i eksperci zaproszeni przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Do debaty dołączyła także Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, która zadeklarowała, że żaden szpital powiatowy nie zostanie zamknięty.

Startupy receptą dla sektora zdrowia

W ramach ekspozycji targów SALMED już po raz drugi została wyłoniona Strefa Startupów. To tutaj prezentowanych było ponad dwadzieścia innowacyjnych rozwiązań, które mogą być znacznym usprawnieniem w codziennej pracy placówek medycznych. Kiedy na stoiskach startupowych w tle toczyły się rozmowy biznesowe na usytuowanej w pobliżu scenie została zorganizowana debata "Startupy medtech w Polsce 2024+".- To nie są łatwe czasy dla startupów. Nikną inwestycje w digital health, krajowe granty są skromne a placówki ochrony zdrowia są nastawione na ilość realizowanych świadczeń a nie jakość- mówił moderator spotkania Artur Olesch, z czasopisma #OSOZ Polska. Jednak jak zauważyli prelegenci - przedstawiciele startupów- w Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy liderami a konkurencja na tym rynku jest spora. Podkreślano jednak, że w tej branży to bardzo dobry sygnał, który wskazuje gdzie są wyzwania.

Fundatorzy! Nie bójcie się! Sięgacie po międzynarodowy network!-przekonywał Jakub Chwiećko, ekspert medtech, z Naczelnej Izby Lekarskiej – Sieci Lekarzy Innowatorów NIL-IN.

Karolina Kornowska, autorka Raportu Top Disruptors in Healthcare oraz Project Manager wZdrowiu przedstawiła podsumowanie pięciu lat funkcjonowania tego przedsięwzięcia. -W ciągu ostatnich pięciu lat nie tylko obserwowaliśmy, ale również byliśmy częścią tej fascynującej podróży przez innowacyjne rozwiązania, odważne pomysły i wyjątkowe inicjatywy, które zmieniają oblicze opieki zdrowotnej.- podkreśliła K. Kornowska.

Bezpieczne szpitale to wyedukowane kadry

Jak się okazuje startupy mogą być rozwiązaniem na wiele „bolączek” branży, w tym bezpieczeństwa danych medycznych. Temu zagadnieniu poświęcony był kolejny panel drugiego dnia targów SALMED zorganizowany przez Polską Federację Szpitali i Koalicję AI w Zdrowiu. – Uważam, że w startupach jest ogromny potencjał. Od sztucznej inteligencji odwrotu nie ma. Jednak ważne jest kto jest dostawcą tego modelu. – mówił jeden z prelegentów tej debaty, Daniel Kaźmierczak, Prezes Zarządu CEO, Teleradiologia24.

O koniecznych innowacjach w placówkach ochrony zdrowia wspomniał także prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali podkreślając, że personel medyczny powinien otrzymać bezpieczne narzędzia pracy oparte i identyfikację biometryczną. – Ważna jest też świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa, dlatego kluczowa jest gruntowna edukacja kadr zarządzających oraz medycznych. – dodał prezes PFSz. -Niestety najsłabszym ogniwem w cyberbezpieczeństwie danych medycznych jest człowiek - konkludowała Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w zdrowiu.

Temat bezpieczeństwa w szpitalach w kontekście działań medycznych w obliczu kryzysu: wojny, zagrożenia terrorystycznego i katastrof pojawił, się także w panelu przygotowanym przez Wielkopolską Izbę Lekarską. Jak podkreślano w trakcie dyskusji-każda osoba zarządzająca szpitalem powinna nabyć lub zaktualizować wiedzę o zarządzaniu kryzysowymi i koniecznych procedurach. Naukowcy mogą sprostać wyzwaniom stojącym przed dyrektorami szpitali

Na temat aktualnych problemów Sektora Ochrony Zdrowia rozmawiali członkowie Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ. Dyrektorzy przyjrzeli się m.in.: opiece nad pacjentem w szpitalu i przychodni, zarządzaniu szpitalem, AOS-om czy współpracy organizacji sektorowych.

Jak się jednak okazuje ważna jest współpraca zarządzających szpitalami z ośrodkami naukowymi. Tym zajmują się m.in. organizatorzy  Strefy Nauki na targach SALMED: Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii . W ramach tej strefy dwanaście uczelni i instytutów badawczych przybliża uczestnikom targów swoje innowacje w zakresie ochrony zdrowia.– Prezentujemy je szpitalom oraz firmom oferując kooperację. Jesteśmy tu po to aby poznać wyzwania w ochronie zdrowia i zachęcić naukowców do poszukiwania rozwiązań. – mówił Jakub Jasiczak z Porozumienia Spółek Celowych.

Wyroby medyczne w centrum uwagi

Jak ważny jest temat wyrobów medycznych w świetle aktualnych regulacji prawnych świadczyły tłumy uczestników na konferencji zorganizowanej przez Izbę POLMED. Jeden z prelegentów debaty, mec. Oskar Luty przekonywał: Nie bójmy się kryteriów jakościowych! Dodał także, że wprowadzone przez prawo unijne regulacje dotyczące wyrobów medycznych są zagrożeniem dla Europy w rozwoju innowacji w tej branży.

- Wyroby medyczne są niewątpliwie jednym z filarów systemu ochrony zdrowia. Regulacje prawne dla rynku technologii medycznych, powinny być tworzone z uwzględnieniem jego złożonej charakterystyki, w sposób jasny i z włączeniem międzynarodowych standardów. Aktualna legislacja stawia wiele wyzwań producentom i dystrybutorom wyrobów medycznych, a także pracownikom systemu ochrony zdrowia.- przekonywał Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED.

Zielone szpitale i Poznań dla kobiet

Otwarte spotkanie dla mieszkańców stolicy Wielkopolski pt.: "Poznań dla kobiet" zwieńczyło intensywny drugi dzień na Targi medyczne SALMED. Wydarzenie poświęcone procedurze in vitro zostało zorganizowane przez Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. - Poznań jest miejscem, które pokazuje jak bardzo kobiety mogą być sprawcze- mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan. Sama jest matką trzech synów, którzy przyszli na świat dzięki tej procedurze. Warto też zwrócić uwagę na jej zaangażowanie w projekt obywatelski ,,Tak dla in vitro”, dzięki któremu już niedługo tysiące rodzin będą mogły cieszyć się z finansowania tej metody z budżetu państwa.- Dziękujemy Pani Małgorzacie za poczucie misji. Warto o ważne rzeczy walczyć i sprawić żeby nigdy więcej dzieci poczęte dzięki tej metodzie nie były stygmatyzowane - przekonywał Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Nagrody SALMED 2024

Pierwszy dzień targów SALMED zwieńczyła gala konkursu Złoty Medal MTP oraz konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem organizowanego przez Wielkopolską Izbę Lekarską i Urząd Marszałkowski w Poznaniu. W prestiżowej Sali Ziemi wyróżniono najbardziej oddanych pacjentom lekarzy oraz innowacyjne rozwiązania usprawniające pracę placówek ochrony zdrowia.  Kapituła konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi nie miała wątpliwości, że ten zaszczytny tytuł należy się dr Agacie Stodolskiej-Nowak.

Laureatka w niebywały sposób zaangażowała się w pomoc walczącej Ukrainie i bezustannie inicjuje kolejne działania. Złote medale MTP trafiły do firm: ASPEL SA YOSHI INNOVATION SA VIMED TEC Sp. z o.o. SKLEP DLA LEKARZA Sp. z o.o. STIEGELMEYER SP. Z O.O. Wyróżniono także stoiska ze szczególną wizją. Nagrody „Acanthus Aureus” to tradycja imprez organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Celem konkursu jest nagradzanie stoisk wystawienniczych, których rozwiązania architektoniczne i graficzne sprzyjają realizacji strategii marketingowej firmy, kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy i tworzeniu atmosfery właściwej dla bezpośredniej komunikacji z klientem i z rynkiem. Na targach SALMED nagrody Acanthus Aureus przyznano firmom: ITP S.A., ASTAR i CECERT Sp. z o.o. oraz firmie INMED S.A., która prezentując na targach spektakularną – wcześniej pilnie strzeżoną-premierę zadbała o odpowiednią przestrzeń dla swojej innowacji. Na wydarzeniu z udziałem m.in. Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny, firma INMED S.A. pokazała uczestnikom targów urządzenie zmieniające branżę medyczną. Zaprojektowana Sufitowa Jednostka Zasilania otwiera nowy rozdział w projektowaniu sprzętu medycznego.

Organizatorem targów SALMED była Grupa MTP.

Więcej: www.salmed.pl