KREDOS
KREDOS
Adres: Popiełuszki 15, 10-693 Olsztyn
Telefon: 89 679 02 42
WWW: https://kredos.pl

Podgląd wizytówki
Tomed Sp. z o.o.
Tomed Sp. z o.o.
Adres: ul. Strzeleckiego 8/75, 02-776 Warszawa
Telefon: +48 600 877 622
WWW: www.tomed.waw.pl/

Podgląd wizytówki
Dycem
Dycem Limited
Adres: ​Unit 2‑4 Ashley Trading Estate, Bristol BS2 9BB, UK
Telefon: +48 514 813 384
WWW: https://www.dycemcc.co.uk/

Podgląd wizytówki
Mindray
Mindray Medical Poland
Adres: Cybernetyki 9, 02-677 Warszawa
Telefon: 22 463 80 80
WWW: www.mindray.com

Podgląd wizytówki
Siemens Healthcare
Siemens Healthcare Sp. z o. o.
Adres: Żupnicza 11, 03-821 Warszawa
Telefon: 22 870 9271
WWW: www.healthcare.siemens.pl

Podgląd wizytówki
HYGECO / PATHOMED
HYGECO / PATHOMED
Adres: Partyzantów 34, 05-092 Łomianki
Telefon: +48 22 751 37 44
WWW: https://tanatopraksja.pl/

Podgląd wizytówki

Aktualności


Polski startup pozwoli chirurgom „zajrzeć” w komórki serca

Data publikacji: 21 września 2020

Mimo wielkiego postępu w kardiochirurgii podczas niektórych operacji dochodzi do niekontrolowanej kwaśnicy mięśnia sercowego. Zjawisko to zwiększa ryzyko śmierci i groźnych powikłań u pacjentów poddawanych operacjom serca. Polski startup Heart Guard – kolejny projekt grupy Quantum Innovations - opracowuje urządzenie, które będzie analizować pH mięśnia serca i informować zespół chirurgiczny o jego niebezpiecznym obniżaniu się. Wszystko po to, aby dalej podnosić bezpieczeństwo nowoczesnych operacji serca. Dotychczas w praktyce klinicznej nie było takiej technologii. 

- Jako kardiochirurdzy czasem nie osiągamy dobrego efektu zatrzymania pracy serca w trakcie operacji mimo, że robimy wszystko zgodnie z najlepszą praktyką. I to jest dla nas terra incognita – nie mamy narzędzia, które pozwoli nam w czasie operacji zajrzeć do wnętrza komórek serca i sprawdzić, jak ma się ich stan i ich metabolizm. Postępujemy podręcznikowo, zgodnie z zaleceniami producentów roztworów kardioplegicznych, które służą do kontrolowanego zatrzymania akcji serca - niemniej wciąż nie mamy wstępu na poziom komórkowy, aby sprawdzić czy to zatrzymanie na pewno jest pod kontrolą. A taka wiedza pozwoliłaby dostrzec zbliżające zagrożenie i odpowiednio zareagować. Dlatego doszedłem do wniosku, że trzeba stworzyć system, który pozwoli kardiochirurgom monitorować metabolizm serca w trakcie operacji na zatrzymanym sercu, co dotychczas było poza naszym zasięgiem wyjaśnia pomysłodawca projektu, dr Grzegorz Suwalski z Quantum Innovations.

Rozwiązanie na powszechny problem

System Heart Guard może być wykorzystany w ok. 70-80% wszystkich operacji kardiochirurgicznych. Oznacza to, że ilość operacji serca, w których urządzenie będzie mogło znaleźć zastosowanie w 2018 roku osiągnęła na świecie poziom ponad 2,1 mln i dalej rośnie. Udowodniono też, że zatrzymanie akcji serca podczas operacji kardiochirurgicznej z wykorzystaniem techniki klasycznej może wiązać się z indukcją martwicy mięśnia serca u zbyt znaczącej liczby pacjentów. Stąd w badaniach klinicznych porównujących pomostowanie tętnic wieńcowych z wszczepieniem stentów do tętnic wieńcowych wciąż widzimy ilość okołooperacyjnych zawałów serca, którą można i trzeba obniżyć.

Czytaj dalej: http://www.medinwestycje.pl/polski-startup-pozwoli-chirurgom-zajrzec-w-komorki-serca