BTL Polska Sp. z o.o.
BTL Polska Sp. z o.o.
Adres: Leonidasa 49, 02-239 Warszawa
Telefon: 22 667 02 76
WWW: https://www.btlnet.pl/

Podgląd wizytówki
INTIMEX
INTIMEX sp. z o.o. sp. k.
Adres: Egejska 19/39, 02-764 Warszawa
Telefon: +48 22 6687465
WWW: https://intimex.com.pl/

Podgląd wizytówki
Mindray
Mindray Medical Poland
Adres: Cybernetyki 9, 02-677 Warszawa
Telefon: 22 463 80 80
WWW: www.mindray.com

Podgląd wizytówki
Dräger Polska
Dräger Polska Sp. z o.o.
Adres: Posag 7 Panien 1, 02-495 Warszawa
Telefon: 22 243 06 58
WWW: https://www.draeger.com/pl_pl/Home

Podgląd wizytówki
United Imaging Healthcare
United Imaging Healthcare Poland
Adres: Żwirki i Wigury 14, 02-092 Warszawa
Telefon: +48 532 792 666
WWW: https://www.united-imaging.eu/pl/home

Podgląd wizytówki
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
SONOSCAPE MEDICAL CORP.
Adres: Guangming District, Guangdong, 518107 Shenzhen
Telefon: +48 784 894 276
WWW: www.sonoscape.com

Podgląd wizytówki
ENDOELEKTRONIK.PL SP. Z O.O. SP.K.
ENDOELEKTRONIK.PL SP. Z O.O. SP.K.
Adres: ul. Borkowa 12, 05-840 Brwinów
Telefon: 22 758 51 48
WWW: https://endoelektronik.pl/

Podgląd wizytówki

Aktualności - ”Wspólne Święta: seniorzy i opiekunowie – prawo i rozwiązania”


”Wspólne Święta: seniorzy i opiekunowie – prawo i rozwiązania”

Data publikacji: 19.12.2019

W tym roku Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowała bardzo ważną kampanię społeczną „Wspólne Święta – buduj więzi”.

Od lat obserwujemy problem podrzucania seniorów na Święta do szpitali. Często odbywa się to w sposób niezgodny z prawem. Rodziny posuwają się do karygodnych działań wobec leciwego, niedołężnego i chorego członka rodziny, by uzyskać podstawę do przyjęcia do szpitala (nie podają przez jakiś czas leków, czy doprowadzają do odwodnienia organizmów).

Kampania ma za zadanie nie tylko odwołanie się do rodzin, by nie pozbywali się swoich bliskich do szpitali na okres Świąt, czy wakacji, ale przede wszystkim do pilnego zwrócenia uwagi na problem starzenia się społeczeństwa i związanej z tym potrzeby rozwoju polityki senioralnej.

Opieka geriatryczna wymaga obecnie zdecydowanych działań, by seniorzy mieli zapewnioną godną opiekę w starości, by rodziny nie musiały się uciekać do działań zmierzających do oddania do szpitala swojego bliskiego, chociażby z powodu chronicznego przemęczenia fizycznego i psychicznego. By także czynnie pracujące osoby mogły liczyć na zapewnienie swoim starym, niedołężnym i schorowanym rodzicom, czy innym bliskim w pełni zasłużonych, godnych warunków w ostatnich latach życia.

W dniu 17.12.2019 w siedzibie OIL w Warszawie na zaproszenie medyków odbyło się spotkanie pt. ”#Wspólne Święta: seniorzy i opiekunowie – prawo i rozwiązania” z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz wojewódzkim konsultantem medycznym w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Rzecznik Praw Pacjenta w pełni podziela zasadność prowadzenia tej kampanii. Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta podkreślił iż „potrzeba powstania systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób niepełnosprawnych i starszych. To jest rzecz, która powinna być w najbliższym czasie przedmiotem dyskursu nie tylko politycznego, ale również polityczno-społecznego, z uwzględnieniem głosu środowiska lekarskiego”. 

Andrzej Stefański, główny koordynator ds. projektów społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił uwagę , że w Polsce, problem złego stanu opieki nad seniorami jest pomijany oraz na konieczność wprowadzenia regulacji prawnych względem  przemocy wobec osób starszych. „– Jeśli chcemy zmienić tę sytuację, musimy podjąć działania na każdym poziomie – na poziomie rządowym, samorządowym, ale także i organizacji pozarządowych.”

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe reprezentował Piotr Irzyk, pielęgniarz, który niedawno miał okazję uczestniczyć w pilotażowym programie opieki wytchnieniowej, prowadzonej przez Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” współfinansowanym z budżetu m. st. Warszawa (20%) oraz z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (80%). 

Podczas pracy w środowisku rodzin z obłożnie chorymi jej członkami dostrzegł  ich ogromne problemy. „ Zastawałem przeważnie czystego, prawidłowo zaopiekowanego członka rodziny i koszmarnie przemęczonego opiekuna – ci ludzie się słaniali na nogach, ci ludzie mieli 24 godziny zajęty czas, czasami te osoby budziły się kilka razy w nocy. To było potworne poczucie obowiązku i totalna niedbałość o własne zdrowie. Dochodziło do sytuacji takich, że jeżeli ktoś wracał ze szpitala z tą osobą do domu, zostawał z nią sam. Te osoby zajmowały się prawidłowo, ale nie dbając o siebie. (…) Proszę sobie wyobrazić siebie 24 godziny przywiązanych do łóżka, przy braku umiejętności, braku wsparcia, gdzie za chwileczkę do tego jednego obłożnie chorego dojdzie drugi – opiekun faktyczny”.

Nagłośnienie tej, jakże ważnej kampanii to początek drogi do szukania rozwiązań wręcz palącego problemu, jakim jest trudne położenie seniorów i ich opiekunów.

W kampanię włączyło się m.st. Warszawa wyświetlając plakaty promujące tę kampanię, a także inne Okręgowe Izby Lekarskie.

Plakaty zostały również umieszczone w wielu placówkach opieki zdrowotnej w kraju.

Czytaj więcej: https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2019/12/18/wspolne-swieta-seniorzy-i-opiekunowie-prawo-i-rozwiazania/