KREDOS
KREDOS
Adres: Popiełuszki 15, 10-693 Olsztyn
Telefon: 89 679 02 42
WWW: https://kredos.pl

Podgląd wizytówki
Tomed Sp. z o.o.
Tomed Sp. z o.o.
Adres: ul. Strzeleckiego 8/75, 02-776 Warszawa
Telefon: 505 708 083
WWW: www.tomed.waw.pl/

Podgląd wizytówki
IMM DESIGN (Novaerus)
IMM DESIGN Sp. z o.o.
Adres: Celtic Park Kineskopowa 1 bud. G lok. 4, 05-500 Piaseczno
Telefon: 600 877 622
WWW: https://oddychajzdrowo.com/

Podgląd wizytówki
Mindray
Mindray Medical Poland
Adres: Cybernetyki 9, 02-677 Warszawa
Telefon: 22 463 80 80
WWW: www.mindray.com

Podgląd wizytówki
Euromobil Sp. z o.o.
Euromobil Sp. z o.o.
Adres: Paprotnia 29, 95-060 Brzeziny
Telefon: 665 536 700
WWW: www.emobil.com.pl

Podgląd wizytówki
Siemens Healthcare
Siemens Healthcare Sp. z o. o.
Adres: Żupnicza 11, 03-821 Warszawa
Telefon: 22 870 9271
WWW: www.healthcare.siemens.pl

Podgląd wizytówki

Aktualności


”Wspólne Święta: seniorzy i opiekunowie – prawo i rozwiązania”

Data publikacji: 19 grudnia 2019

W tym roku Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowała bardzo ważną kampanię społeczną „Wspólne Święta – buduj więzi”.

Od lat obserwujemy problem podrzucania seniorów na Święta do szpitali. Często odbywa się to w sposób niezgodny z prawem. Rodziny posuwają się do karygodnych działań wobec leciwego, niedołężnego i chorego członka rodziny, by uzyskać podstawę do przyjęcia do szpitala (nie podają przez jakiś czas leków, czy doprowadzają do odwodnienia organizmów).

Kampania ma za zadanie nie tylko odwołanie się do rodzin, by nie pozbywali się swoich bliskich do szpitali na okres Świąt, czy wakacji, ale przede wszystkim do pilnego zwrócenia uwagi na problem starzenia się społeczeństwa i związanej z tym potrzeby rozwoju polityki senioralnej.

Opieka geriatryczna wymaga obecnie zdecydowanych działań, by seniorzy mieli zapewnioną godną opiekę w starości, by rodziny nie musiały się uciekać do działań zmierzających do oddania do szpitala swojego bliskiego, chociażby z powodu chronicznego przemęczenia fizycznego i psychicznego. By także czynnie pracujące osoby mogły liczyć na zapewnienie swoim starym, niedołężnym i schorowanym rodzicom, czy innym bliskim w pełni zasłużonych, godnych warunków w ostatnich latach życia.

W dniu 17.12.2019 w siedzibie OIL w Warszawie na zaproszenie medyków odbyło się spotkanie pt. ”#Wspólne Święta: seniorzy i opiekunowie – prawo i rozwiązania” z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Praw Pacjenta oraz wojewódzkim konsultantem medycznym w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Rzecznik Praw Pacjenta w pełni podziela zasadność prowadzenia tej kampanii. Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta podkreślił iż „potrzeba powstania systemu opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób niepełnosprawnych i starszych. To jest rzecz, która powinna być w najbliższym czasie przedmiotem dyskursu nie tylko politycznego, ale również polityczno-społecznego, z uwzględnieniem głosu środowiska lekarskiego”. 

Andrzej Stefański, główny koordynator ds. projektów społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił uwagę , że w Polsce, problem złego stanu opieki nad seniorami jest pomijany oraz na konieczność wprowadzenia regulacji prawnych względem  przemocy wobec osób starszych. „– Jeśli chcemy zmienić tę sytuację, musimy podjąć działania na każdym poziomie – na poziomie rządowym, samorządowym, ale także i organizacji pozarządowych.”

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe reprezentował Piotr Irzyk, pielęgniarz, który niedawno miał okazję uczestniczyć w pilotażowym programie opieki wytchnieniowej, prowadzonej przez Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa” współfinansowanym z budżetu m. st. Warszawa (20%) oraz z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (80%). 

Podczas pracy w środowisku rodzin z obłożnie chorymi jej członkami dostrzegł  ich ogromne problemy. „ Zastawałem przeważnie czystego, prawidłowo zaopiekowanego członka rodziny i koszmarnie przemęczonego opiekuna – ci ludzie się słaniali na nogach, ci ludzie mieli 24 godziny zajęty czas, czasami te osoby budziły się kilka razy w nocy. To było potworne poczucie obowiązku i totalna niedbałość o własne zdrowie. Dochodziło do sytuacji takich, że jeżeli ktoś wracał ze szpitala z tą osobą do domu, zostawał z nią sam. Te osoby zajmowały się prawidłowo, ale nie dbając o siebie. (…) Proszę sobie wyobrazić siebie 24 godziny przywiązanych do łóżka, przy braku umiejętności, braku wsparcia, gdzie za chwileczkę do tego jednego obłożnie chorego dojdzie drugi – opiekun faktyczny”.

Nagłośnienie tej, jakże ważnej kampanii to początek drogi do szukania rozwiązań wręcz palącego problemu, jakim jest trudne położenie seniorów i ich opiekunów.

W kampanię włączyło się m.st. Warszawa wyświetlając plakaty promujące tę kampanię, a także inne Okręgowe Izby Lekarskie.

Plakaty zostały również umieszczone w wielu placówkach opieki zdrowotnej w kraju.

Czytaj więcej: https://www.pielegniarkicyfrowe.pl/2019/12/18/wspolne-swieta-seniorzy-i-opiekunowie-prawo-i-rozwiazania/